12 Mart 2015 Perşembe

Macar Devlet tahvili,Residancy Bond Programe

Değerli okurlarım,

İlgi ve alakanız üzerine Macaristanda (shengen bölgesi üşlesi) süresiz oturma izni ve vatandaşlık konularında Macar Devletinin Yetkili kıldığı sertifikalı firma ile anlaştım bu anlamda süresiz oturumlar için direkt bana müracat edebilirsiniz.

Tarık Tekeş
DEIK-DTİK Macaristan Ülke Üyesi
Macar Devlet Tahvili Satış Temsilcisi

Ülkemizde yabancı ülke vatandaşları ev sahibi olurken, bu ülkelerle uluslararası antlaşmalarda karşılılık ilkesi gereğince çok sayıda vatandaşımız da oralardan gayrimenkul satın alıyorlar.

Özellikle şu sıralar ekonomik krizde bulunan çok sayıda ülke yabacılara emlak satışını destekliyor.

Bütün Avrupa ülkeleri yabancı yatırımcıyı ve emlak satışını destekliyor. Bunların içinde en uygun, en ucuz Macaristan geliyor. Yaklaşık 10 yıl önce kendini gösteren özellikle Macaristanda ve Avrupa krizi şu an tüm zorluklarıyla devam etmekte olup birde buna göçmen krizi eklenmiş durumda. Bazı Avrupa ülkeleri ise bu krizden çok etkilenmeden yollarına devam etmeye başladı bunlardan biride Macaristan dır.

Avrupa ülkeleri arasında Macaristan şu an ekonomik krizi atlatamayan diye yazılmış tam tersi Macaristan bu anlamda muhteşem bir yol kat etti ,2004 ila 2012 arasında kriz  yüzünden çok fazla sayıda Macaristan vatandaşı kendilerine göre gelir seviyesi yüksek yerlere gidip göç ettiler,tıpkı 1960 ve 70 li yıllardaki Türklerin göçü gibi oldu,Macar vatandaşları göç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyorlar , Macar gençleri özellikle iyi eğitim alanlar daha yüksek gelir etmek için yurt dışına gittikleti doğrudur lakin özellikle 2013 sonrasında ülke urt dışı ihracat fazlası vererek ekonomik anlamda ciddi gelişmeler kaydetmeye başlamıştır.Ülkede çok sayıda ev ve arazi satılık durumda idi bunları Macaristan asıllı yahudiler ,ingilizler,çinliler ve Ruslar bu ucuz emlakları yok fiyatına satın aldılar. Tabi ki fiyat sıralamasında çok yüksek rakamlarda konut fiyatları mevcut. Fakat çok küçük rakamlara satılan ev ve arazi miktarı çok fazla. Lakin oturum sahibi olabilmek içğn şehir evi almak zorundasınız üstüne basa basa söylüyorım beni kopyalayan bir sürü bloglar ve kişiler türemiş işleri yalan yanlış öğrenip yapmaya çalışıyorlar ve sorunlar çıkıyor sizlerde haliyle bana geri dönüş yapıyorsunuz.Elbette bu kriz dönemi sonsuza kadar devam etmez ve fiyatlar tekrar yükselir.

Macaristan'da özellikle kasabalar birbirine yakın ve evler müstakil. 

3 yorum:

 1. YERLEŞİM ELDE ETMENİN ADIMLARI

  Adım1- Belgelerin Toplanması

  Düzenlemeler Göçmenlik Yasalarında bulunmaktadır ve uluslararası uygulamalar aşağıdaki belgeleri katılımcılardan sağlamayı gerektirir.

  Pasaportun kopyası
  Kimlik belgesinin kopyası
  uluslararası tanınan bir bankadan, son altı ay içinde alınmış bir adet orjinal banka referans mektubu
  son 6 ay içinde alınmış bir adet mesleki referans mektubu(avukat, noter, muhasebe veya esdeger benzeri mesleklerden )
  1 adet ikamet adresini gosteren orjinal belge (isim ve adresi tam olarak belirten yakin zamana ait fatura, banka dekontu veya banka, avukat, muhasebeci ya da noterden alınmış onaylı belge)
  yerleşim programında kullanılan yatırımın kaynağının raporu
  adli sicil kaydı
  Yukarıdaki belgelerin Belgelendirme ve yasallaştırma gereksinimleri isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

  Adım2-Tahvil alımı

  Katılımcı Yerleşim Tahvil Ajansına 250,000 avro gönderir. Yerleşim Tahvil Ajansı tutarın belgesine 250,000 avroluk öndeğer ve 5 yıllık yatırım vadesini ve kendi güvenlik bilgileri düzenler (mesela kendi kurumsal tahvilleri).Bu kurumsal tahvil, Yerleşim Tahvil Ajansının üzerine yatırım yapacağı Hükümet Tahviliyle aynı vade ve değerde olmalıdır.Sonra yatırımcının sahip olduğu kurum tahvilleri tamamen, özel olarak ayrılmış Macaristan Yerleşim Tahvili tarafından desteklenecektir.

  Yerleşim Tahvil Ajansı, yatırımcıya güvenliği vermesiyle eşzamanlı olarak, oturma izni verilmesinden itibaren 45 gün içinde alınan sermayeyle, geri dönüşü olmayan bir bildirimle yatırımcıya yatırımın 250,000 avroluk nominal değerli ve 5 yıl vadeli, hazine tahvili satın aldındığı bildirir.

  Adım3-İkamet Başvurusu

  Geçici ikamet izni başvurusu, adayın ikametinden önce Macaristana girebilmesi için Macaristan Konsolosluğuna bizzat yapılmalıdır.Yetkili merci, başvuru anında, adayın biometrk bilgilerini (parmak izi, fotograf) kaydeder. Katılımcı aşağıdaki belgeleri Konsolosluğa ulaştırmalıdır

  YanıtlaSil
 2. Geçerli seyahat belgeleri
  2 adet orjinal pasaport boyutlarında fotoğraf
  Yerleşim Tahvil Ajansı tarafından verilmiş, kurumsal tahvilin sahipliğine dair belge (ikinci adımda tanımlandığı gibi)
  Yerleşim Tahvil ajansının geri dönüşü olmayan bildiriminden sonra, 45 gün içinde Macaristan Hükümetinden alınan Yerleşim Tahvilleri satın alınır(ikinci adımda belirtildiği gibi). Yasal vekaletname Macar avukata yasal temsilci olarak davranması için verilir.bu vekaletname katılımcı tarafından imzalanıp, konsolosluk tarafından da onaylanmalıdır.Eğer bütün belgeler hazır ve bilgiler doldurulduysa, Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesinin yerleşim iznini 8 işgünü içersinde vermesi beklenir.Aday gerekli Macaristan kurumlarınca incelenmelidir.
  Aday Yerleşim başvurusunu yaparken yerleşim kartını Macaristana kişisel olarak mı götüreceğine, kendisini temsil eden avukata göndertmek mi isteyeceğine karar verir. Birinci durumda yerleşim izni verildikten sonra aday Macaristana seyahat etmek için anında verilen 30 günlük vize başvurusunda bulunabilir.
  Başvuruyla eşzamanlı olarak, adayın eşi ve çocukları (eğer küçüklerse) ayrıca “ailenin birleşimi” amacıyla, yerleşim izni başvurusunda bulunabilir. Onların durumu için ekstra yatırım yaparak ekonomi ilgisinin bulunduğunu kanıtlamaya gerek yoktur; ancak aile yakınlığını gösteren ve aile reisinin yaşama masrafları, barınma, sağlık giderlerini üstlendiğini gösteren belgenin başvuruya eklenmesi gerekir.
  Adım4- Kalıcı İkamet

  Macaristan ikamet izninin 6 ay sonrasında, Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesini veya Macaristan Konsolosluğunu ziyaret ederek izin, kalıcı ikamet iznine dönüştürülebilir

  *Aday ve Discus Holdings Ltd arasında ekstra bir anlaşma yapılması durumunda, başvuru ve işlem ücreti olarak ekstra 40,000 avro ödenecektir.


  Macaristan Yerleşim Tahvil Programı nedir?

  2012 yılının sonunda Macaristan hükümeti , ‘yerleşim kefaleti’ fikrini yeni bir kanunla yürürlüğe geçirdi.Macaristan Yerleşim İzni, AB vatandaşı olmayan kişiler tarafından, minimum 250,000 avro’luk bütçeyle yaklaşık 5.5 yıllık süre sonunda geri dönüşümlü özel bir kefaletle elde edilebiliyor.

  Yerleşim kefalet programı Macaristan hühümeti tarafından tanınıyor mu?

  Evet. 2012’nin CCXX yasası (2007’de düzenlenen 2. yasa), üçüncü Dünya ülke vatandaşlarının giriş ve yerleşim koşullarını kapsamaktadır.

  Macaristan Yerleşim Kefalet Programından kimler yararlanabilir?

  Kefaleti kişisel ya da şirket vasıtasıyla karşılayan her üçüncü dünya ülkesi vatandaşı yararlanabilir.

  Ailem de bu programın içeriğine dahil midir?

  Evet. Eşiniz ve çocuklarınız (18 yaşından küçük olma şartıyla), yatırımınıza bağlı olarak programa dahil olabilir; yani eşiniz ve çocuklarınız aynı anda işlem görebilirsiniz. Bunun için aile yakınlıklarınızı belgeyen resmi evraklarınız gerekmektedir. Macaristan geçici yerleşim izinlerini elde edildikten 6 ay sonra, her birey kalıcı yerleşim izni için başvurabilir. Diğer akrabalarınız da kendi yatırımlarına bağlı olarak programa katılabilirler.

  Program dahilinde Macaristan pasaportu ve vatandaşlığı da elde edebilirmiyim?

  Hayır. Program sadece Macaristanda yerleşim ve kalıcı ikameti içerir. Ancak 8 yıllık kalıcı ikametten sonra Macaristan vatandaşlığına başvuru opsiyonu bulunmaktadır.

  Yerleşim vekaletini, direk Macar Hükümetinden alabilirmiyim?

  Hayır. Şu anki düzenlemelere göre yatırımcılar, Macaristan Yerleşim Tahvillerini, direk Macaristan hükümetinden satın alamamaktadır, sadece Yerleşim Tahvil Ajansları tarafından sağlanmaktadır.

  Yerleşim Tahvilleri ajansı, Macaristan parlemento ekonomi komitesi tarafından lisans verilmiş, Yerleşim Tahvilleri Programı yatırımcılarıyla ilgilenen özel bir finans şirketidir.

  YanıtlaSil
 3. Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor.

  YanıtlaSil