2 Şubat 2018 Cuma

MACARİSTAN GENEL BİLGİLER


Değerli arkadaşlarım,sevgili okurlar öncelik ile SAYFAMA HOŞGELDİNİZ!!!

Sizlere,

MACARİSTAN KONUSUNDA ÖN  BİLGİ VERMEK İSTERİM,
MACARİSTAN BİLGİLERİ,


Son gelişmeler ışığında Macaristan hükümeti her ev alana yada yatırım yapana oturum vermek durumunda değildir....

Eğer kendi kafanıza göre ev alır iseniz oturum alamazsınız...Daha önce birsürü ev alıp oturum sahibi yaptığım arkadaşlara danışabilirisiniz....

Detaylar için   ttekes@gmail.com   +3670 2645104 

2004 Yılı itibari ile Avrupa Birliğine üye ülkedir ayrıca shengen'e bağlıdır,Üstüne basa basa söylüyorum bu sebep ile Türk vatandaşlarına mutlaka vize gerekir yeşil ve diplomatik pasaportlar hariç,son zamanlarda her zaman olduğu gibi basında vize konusunda (shengen ülkeleri) yalan yanlış bilgiler var şiddet ile konuyorum bunları tirajı 500 bin olan gazetlerde haber bunlar vize kalktı diyor arkadaşım yok böyle bir şey yalan dolan kandırmaca,kopyala yapıştır şeklinde haber olmaz bir devlet yetkilisi istedi diye Avrupa vizeyi kaldırmaz 60 senedir kalkmadı gene kalkmıyaktır bunlar hayal ürünüdür ve politik malzemeler ile halkımızı uyutmaktır,

Başkent Budapeşte hakkında bilgi verecektir,

budapestegezi.blogspot.hu
Önemli şehirleri : Budapeşte, Debrecen, Miscolc, Szeged, Pecs, Kaposvar, Györ, Eger, Szekesfehervar, Kecskemet 
Uçuş süresi : 2 saat. ( İyi yolculuklar.) 
Para birimi : Forint 
Yüzölçümü : 93.030 kilometrekare 
Saat farkı : Saatlerinizi 2 saat geriye almayı unutmayın! 
Resmi dil : Macarca ancak turistik yerlerde genel olarak ingilizce bilinir. 
Başkenti : Budapeşte 
Sıcaklık : Ilıman bir iklimi olan ülkede yazlar iç kesimlerde sıcak, sahil kesiminde ılıman ve bulutlu geçer. Kışlar ise iç kesimlerde soğuk, sahil kesiminde serin ve parçalı bulutludur. 
Nüfus : Yaklaşık 10.186.372   / 2018 itibari ile gurus azalmıştır...
Nedenleri konusunda Sohpet edebiliriz. 
Vize : Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.Bu konuda herzaman destek saglayabilirim. 


Macaristan
Macaristan Orta Avrupa’da Türkiye’nin yedide biri kadar büyüklükte bir halk cumhuriyeti. Macaristan Cumhuriyeti ya da kısaca Macaristan, Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya ile komşu olan, denize kıyısı olmayan, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Orta Avrupa ile Balkanlar arasında bir ovaya yayılan Macaristan, Türk'lerin son 400 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirmiş oldukları bir ülkedir.
İklim
Avrupa’daki merkezî durumu sebebiyle denizden uzak olan Macaristan’da kara iklimi hüküm sürer. Yıllık yağış ortalaması 700 mm civârındadır. Yağış farkları batıdan doğuya gidildikçe azalır. Özellikle Büyük Ovanın bâzı kısımları, kuraklık sebebiyle sıkıntı çeker. Bu toprakların değerlendirilmesi sulamaya bağlıdır. Sıcaklık en soğuk ay olan ocakta -1°C ile 3°C arasında, en sıcak olan temmuzda ise 19°C ile 23°C arasında idi.Son yıllarda tıpkı İstanbulda olduğu gibi 30-35 derecedir.
http://tr.euronews.com/hava/avrupa/macaristan/budapeste/ 
 Güncel hava durumu için linki tıklayınız,
Nüfus ve Sosyal Hayat ve Diğer ayrıntılar,

10.600.000 nüfûsa sâhip Macaristan DENİYOR  son 5 yılda 1 milyon iş gücü buradan göç etmiş ve daha iyi şartlarda yaşamak için tekrar geri geleceklerdir,çünkü buranın havası suyu doğası göç edilen ülkelerden kat be kat daha iyidir,oldukça güzel bir coğrafyaya sahiptir,Cihan devletinin padişahı Kanuni Sultan Süleymanın ikinci adresidir ve bu topraklarda rahmetli olmuştur,o zamanlar bu topraklar bizimdi ve buralara gelmek için vize gerekmiyordu atın üstüne çıkan geliyordu, 

Soprontt.blogspot.hu

Bu arada asagıdaki foto  Balaton da bir akşam üzeri çekilmiştir...
Azalan nüfus dağılımı bakımından üç büyük târihi ve ekonomik bölgeye ayrılır. Tuna ötesi(Transtuna), Büyük Ova ve Kuzey yüksek arâzisi nüfusun yaklaşık % 48’i Büyük Ovada, % 38’i Tuna ötesinde, % 14’ü de kuzey yüksek arâzisinde yaşamaktadır.

Macar halkının % 45’i şehirlerde yaşar deniyor bana kalırsa bu kırılganlık gösteren bir olgudur, % 55’i köylerde yaşar,köyleri yaşanılası yerlerdir. Kilometrekare başına nüfus yoğunluğu 93 kişidir. En büyük şehri, sanâyi ve kültür merkezi Budapeşte olup, nüfusu 2.115.000’dir deniyor 1.8 milyon legal nufusu lakin çalışmak için gelenler ile 3 milyondur neredeyse Macaristanın 3 te 1 i burada yaşar.


Macaristan etnik yapısı îtibâriyle Orta Avrupa’nın en homojen devletidir. Nüfûsun % 97’si Macar’dır . Macarca, Fin-Uygur dil âilesine dâhil olup, ülkenin resmî dilidir. Macaristan’da az miktarda Almanlar, Slovaklar mevcuttur. Nüfûsun % 67’si Katolik, % 28’i Protestan, % 3’ü Ortodoks, % 2’si Yahûdîdir. Mecbûri eğitim 6 yaşında başlar ve en az 8 yıl devâm eder. Ülkede 16 civârında üniversite, 75’i aşkın yüksek teknik okul mevcuttur. Macar halkı ancak çok küçük bir oranda özel mülkiyet edinme hakkına sâhiptir. Üretim mallarının hemen hemen hepsi yabancı sermayedir. 2 yorum: